Święto Ofiarowania Pańskiego
2 lutego w Kościele katolickim obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego, upamiętniające ofiarowanie Jezusa w świątyni jerozolimskiej, bardziej powszechna jest nazwa ludowego święta Matki Boskiej Gromnicznej.
Msze święte w naszej parafii godz. 9:00, w Mieronicach o godz. 11:00, w kościele o godz. 17:00 od Wspólnoty Krwi Chrystusa w intencji chorych, cierpiących i samotnych z naszej parafii.
Według legendy ludowej Matka Boża odpędzała światłem gromnicy stado wilków, chroniąc domy i ich mieszkańców od ataków tych drapieżników. Motyw wilka towarzyszącego Matce Bożej u jej stóp często spotykamy na obrazach i świecy zwanej gromnicą, którą w tym dniu święcimy w Kościele. Światło świecy symbolizuje Chrystusa „światłość prawdziwą, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi”, (J 1,9). Po powrocie z Kościoła z zapaloną świecą obchodzono całe gospodarstwo, aby odstraszyć zło, dymem z nich kreślono znaki krzyża na drzwiach, jako „zapory” przeciw nieszczęściom. Do dziś poświęcone świece, jako znak Bożej jasności zapala się w trudnych chwilach: podczas burzy stawia się te świece w oknach. Zapalone gromnice wkłada się w ręce umierającego na wzór „roztropnych panien”, które z lampami wyszły na spotkanie swego Oblubieńca, tak zmarły wychodzi z płonącą lampą na spotkanie Zbawiciela. Gromnicę przechowywano w godnym miejscu i używano ją tylko do celów religijnych.
Pani Gromniczna Matko Światłościpośród burz i zawieispieszysz do dzieci Swoichniosąc światełko nadziei.
Wśród niebezpieczeństw życia,gdy trudne nasze drogido Ciebie się uciekamybyś ratowała od trwogi.Kiedy ostatnia iskierkaw powiece naszej zaśnieświatło, które przyniosłaśnigdy przenigdy nie zgaśnie.
Ono nas poprowadzi,gdy ostatnia godzinapłomieniem żywej wiaryprosto do Twego Syna
Od 1997 roku Kościół 2 lutego obchodzi też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
Zgodnie z decyzją papieża Jana Pawła II od roku 1997 w święto Ofiarowania Pańskiego obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W Polsce jest ponad 31,1 tys. osób konsekrowanych. –
Siostry, bracia zakonni, członkowie instytutów świeckich, stowarzyszeń życia apostolskiego, pustelnicy, dziewice, wdowy konsekrowane na wzór Jezusa poświęcają się Bogu na wyłączność i jemu służą całym swoim życiem. Ślubują czystość, ubóstwo i posłuszeństwo.
„Osoby konsekrowane, żyjąc na ziemi, pragną mieć wzrok utkwiony w niebo. Poprzez ewangeliczne rady: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, pokazują nam, że choć jesteśmy zanurzeni w doczesności, to celem naszego życia jest Królestwo Niebieskie (…)” napisał przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP bp Jacek Kiciński. Zaznaczył, że osoby konsekrowane towarzyszą Kościołowi poprzez swoją miłosierną obecność, pełną zatroskania, ale także przez obecność milczącą, przepełnioną modlitwą w intencjach Kościoła i świata.
Osoby konsekrowane czasami nazywa się komandosami współczesnego świata, gdyż podejmują wyjątkową i niepopularną formę życia, aby przychodzić innym z pomocą, szczególnie duchową.
Pamiętajmy w swoich modlitwach o osobach konsekrowanych i prośmy Pana o nowe powołania, również z naszej parafii.