Galeria z mszy świętej dożynkowej
W niedzielę 14 sierpnia przy nowo wybudowanej kaplicy św. Józefa na drodze między Karsznicami a Rembieszycami odbyła się uroczysta msza święta dożynkowa.
Panie z Rembieszyc przygotowały piękny dożynkowy wieniec, którego głównym motywem stał się krzyż – symbol trudu, cierpienia, ale i zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Przybyły liczne delegacje, a nade wszystko rolnicy, aby złożyć Panu Bogu podziękowanie za całoroczną opiekę i prosić o dalsze błogosławieństwo w gospodarstwach. Nierzadko praca na roli staje się krzyżem – jest ciężka i wymagająca, ale jednocześnie zasługująca na podziw i szacunek – owocem tej pracy rąk ludzkich jest chleb, symbol dostatku i życia.
Wyrażając wdzięczność Panu Bogu i ludziom w czasie uroczystej mszy świętej dożynkowej Ksiądz Kanonik Zbigniew Bień pobłogosławił kapliczkę św. Józefa, skierował do licznie zebranych wiernych homilię podkreślając, że wierzący powinni być prawdziwymi świadkami wiary i odważnie głosić tą wiarę swoim życiem.
W myśl św. Brata Alberta Chmielowskiego prawdziwe stają się słowa:
„Powinno się być dobrym jak chleb; powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny.”
We mszy świętej dożynkowej uczestniczyły poczty sztandarowe, w tym Ochotnicze Straże Pożarne i Rycerze Kolumba. Obecny był burmistrz Miasta i Gminy Małogoszcz, jak i przedstawiciele Gminy, Koła Gospodyń Wiejskich przynależących do naszej parafii, Chór Parafialny. Najważniejsi w tym dożynkowym święcie – Rolnicy – przybyli, aby za każdy kłos, każde ziarno dziękować i prosić o dalszą Bożą pomoc.
Na ręce Księdza Proboszcza dary ofiarne do ołtarza przynieśli przedstawiciele wiosek, a na zakończenie mszy świętej tradycyjnie został rozdany każdemu ze zgromadzonych pobłogosławiony chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów. To piękna tradycja dzielenia się symbolem życia, Ojczyzny, wspólnoty i ludzkiej pracy z drugim człowiekiem.
Święty Jan Paweł II mówił, że najpiękniejszym plonem są ludzie tej ziemi. Pozostajemy w duchu ogromnej wdzięczności za wszystkich zaangażowanych w organizację tych dożynek, a przede wszystkim za świadectwo ciężkiej pracy tak na roli, jak i w czasie służby drugiemu człowiekowi.
Po zakończeniu mszy świętej zostało zorganizowane spotkanie dożynkowe przy placu na plebanii. Rycerze Kolumba parafii Rembieszyce wraz z Kołami Gospodyń Wiejskich zadbali o pełne stoły pysznych potraw, grilla i atrakcje dla najmłodszych. Wspólne spotkanie, muzyka, wzajemna integracja dopełniła radości dożynkowej.
Wyrazy wdzięczności kierujemy ku wszystkim zaangażowanym organizacyjnie w to piękne wydarzenie. A naszemu Księdzu Proboszczowi za to, że corocznie dba o to, by święto rolników i całej naszej społeczności mogło odbywać się z Panem Bogiem.
Za wszelkie dobro niech będzie Bóg uwielbiony!
Fot. R. Wolski