Święto Ofiarowania Pańskiego

Home »  Wydarzenia »  Święto Ofiarowania Pańskiego

Święto Ofiarowania Pańskiego

2 lutego w Kościele katolickim obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego, upamiętniające ofiarowanie Jezusa w świątyni jerozolimskiej, bardziej powszechna jest nazwa ludowego święta Matki Boskiej Gromnicznej.

Msze święte w naszej parafii godz. 9:00, w Mieronicach o godz. 11:00, w kościele o godz. 17:00 od Wspólnoty Krwi Chrystusa w intencji chorych, cierpiących i samotnych z naszej parafii.
Według legendy ludowej Matka Boża odpędzała światłem gromnicy stado wilków, chroniąc domy i ich mieszkańców od ataków tych drapieżników. Motyw wilka towarzyszącego Matce Bożej u jej stóp często spotykamy na obrazach i świecy zwanej gromnicą, którą w tym dniu święcimy w Kościele. Światło świecy symbolizuje Chrystusa „światłość prawdziwą, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi”, (J 1,9). Po powrocie z Kościoła z zapaloną świecą obchodzono całe gospodarstwo, aby odstraszyć zło, dymem z nich kreślono znaki krzyża na drzwiach, jako „zapory” przeciw nieszczęściom. Do dziś poświęcone świece, jako znak Bożej jasności zapala się w trudnych chwilach: podczas burzy stawia się te świece w oknach. Zapalone gromnice wkłada się w ręce umierającego na wzór „roztropnych panien”, które z lampami wyszły na spotkanie swego Oblubieńca, tak zmarły wychodzi z płonącą lampą na spotkanie Zbawiciela. Gromnicę przechowywano w godnym miejscu i używano ją tylko do celów religijnych.
Pani Gromniczna Matko Światłości
pośród burz i zawiei
spieszysz do dzieci Swoich
niosąc światełko nadziei.
Wśród niebezpieczeństw życia,
gdy trudne nasze drogi
do Ciebie się uciekamy
byś ratowała od trwogi.
Kiedy ostatnia iskierka
w powiece naszej zaśnie
światło, które przyniosłaś
nigdy przenigdy nie zgaśnie.
Ono nas poprowadzi,
gdy ostatnia godzina
płomieniem żywej wiary
prosto do Twego Syna
Od 1997 roku Kościół 2 lutego obchodzi też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
Zgodnie z decyzją papieża Jana Pawła II od roku 1997 w święto Ofiarowania Pańskiego obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W Polsce jest ponad 31,1 tys. osób konsekrowanych. –
Siostry, bracia zakonni, członkowie instytutów świeckich, stowarzyszeń życia apostolskiego, pustelnicy, dziewice, wdowy konsekrowane na wzór Jezusa poświęcają się Bogu na wyłączność i jemu służą całym swoim życiem. Ślubują czystość, ubóstwo i posłuszeństwo.
„Osoby konsekrowane, żyjąc na ziemi, pragną mieć wzrok utkwiony w niebo. Poprzez ewangeliczne rady: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, pokazują nam, że choć jesteśmy zanurzeni w doczesności, to celem naszego życia jest Królestwo Niebieskie (…)” napisał przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP bp Jacek Kiciński. Zaznaczył, że osoby konsekrowane towarzyszą Kościołowi poprzez swoją miłosierną obecność, pełną zatroskania, ale także przez obecność milczącą, przepełnioną modlitwą w intencjach Kościoła i świata.
Osoby konsekrowane czasami nazywa się komandosami współczesnego świata, gdyż podejmują wyjątkową i niepopularną formę życia, aby przychodzić innym z pomocą, szczególnie duchową.
Pamiętajmy w swoich modlitwach o osobach konsekrowanych i prośmy Pana o nowe powołania, również z naszej parafii.