159. Rocznica potyczki pod Mieronicami z 25 marca 1864 roku

Home »  Wydarzenia »  159. Rocznica potyczki pod Mieronicami z 25 marca 1864 roku

159. Rocznica potyczki pod Mieronicami z 25 marca 1864 roku

W niedzielne przedpołudnie 26 marca 2023 roku w Kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Mieronicach uroczystą Mszą Świętą rozpoczęły się obchody upamiętniającą 159. rocznicę potyczki pod Mieronicami do której doszło 25 marca 1864 roku.

Liturgii przewodniczył ks. Zbigniew Bień proboszcz parafii w Rembieszycach. We Mszy Świętej obok pocztów sztandarowych OSP Mieronice oraz Rycerzy Kolumba z Rembieszyc, Mieszkańców sołectwa, nie zabrakło również Małogoskiego Oddziału Powstańczy z 1863 roku Klubu Historycznego działającego przy Domu Kultury w Małogoszczu na czele z kwatermistrzem Grzegorzem Szymańskim, przedstawicieli Klubu Historycznego Rok1863.pl, Partyznatów Powstania Styczniowego z Końskich, pasjonatów historii, przedstawicieli władz samorządowych – Starosty Jędrzejowskiego Pawła Faryny, Burmistrza Miasta i Gminy Małogoszcz Mariusza Piotrowskiego, Radnej Rady Powiatu Zofii Stanek, Sołtys Sołectwa Mieronice Justyny Helickiej oraz Szefa Wydziału Rekrutacji Wojskowego Centrum Rekturtacji w Busku Zdroju mjr Stanisława Kaszy.
Proboszcz w wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na dziedzictwo powstańców, których Społeczeństwo II Rzeczypospolitej darzyło niezwykłym szacunkiem, byli oni wręcz traktowani jak żywe relikwie. Zapraszano ich na uroczystości państwowe, wydarzenia masowe i wojskowe. Tradycyjnie salut jako pierwsi oddawali im nawet generałowie Wojska Polskiego. W 1919 roku Józef Piłsudski zdecydował, że weterani styczniowi będą mieli te same uprawnienia, jakie przysługują żołnierzom Wojska Polskiego, a pokolenia Polaków wychowanych w tym duchu patriotyzmu walczyli o wolną Polskę w trakcie II Wojny Światowej.
Po Mszy Świętej przy tablicy upamiętniającej potyczkę powstańczą wystawiona została warta honorowa przez Małogoski Oddział Powstańczy oraz Szkolną Grupę Przysposobienia Obronnego ORLĘTA POLAND COMMANDO LOK SURVIVAL, odbył się apel poległych, po którym przybyłe delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze.
Dzięki gościnności właścicieli Bistro Kameralna Mieronice 92, dzisiejsze uroczystości zakończyła prelekcja Pana Mariusza Bazylewicza pt. „Mieronice w latach nadziei i walki 1863/64” w której szczególną uwagę poświęcił zaangażowaniu w walce o niepodległość właścicieli miejscowego dworu oraz postaci księdza Nestora Bierońskiego, zasłużonego Proboszcza małogoskiej parafii.
Dziękujemy organizatorom na czele z Panem Mirosławem Skrobotem oraz Grzegorzem Szymańskim, którzy w tym szczególnym czasie angażują się w pielęgnowanie pamięci o naszej historii, wspominając drogę, jaką przeszli nasi przodkowie, walcząc o wolność naszej Ojczyzny.

Treść ze strony Miasta i Gminy Małogoszcz. Pełna galeria zdjęć z obchodów jest dostępna tutaj.