Parafia Rembieszyce

Oktawa Bożego Ciała – poświęcenie wianków

Home »  Wydarzenia »  Oktawa Bożego Ciała – poświęcenie wianków

Oktawa Bożego Ciała – poświęcenie wianków

On czerwiec 9, 2021, Posted by , In Wydarzenia, By , , With No Comments
10.06 2021 r. (czwartek) kończy się oktawa Bożego Ciała. W naszej parafii podczas oktawy po Mszy św. o godz. 17.00 odbywa się procesja z Najświętszym Sakramentem.

Ostatniego dnia oktawy, tj. w czwartek, kapłan święci wianki uplecione z ziół i kwiatów. Wianki robi się zazwyczaj z rozchodnika, rumianku, dzikiej róży, chabrów, polnych maków, koniczyny, mięty, macierzanki, grzmotnika, kopytnika i jaśminu. Zatyka się je za obrazami świętych, nad oknami i w stodole. W polskiej tradycji wierzy się że zarówno poświęcone ziele z wianków jak i brzozowe gałązki które bierzemy z ołtarzy podczas Bożego Ciała mają uchronić przed uderzeniami pioruna, burzą, pożarem, gradobiciem i szkodnikami w polach.
Polskie tradycje są piękne, ale jeszcze piękniejsza jest trwająca w nas żywa miłość do Jezusa Eucharystycznego, która jest źródłem naszej wiary. Uczestnictwo w czwartkowej Eucharystii, tak jak i każdej Mszy Świętej jest jej świadectwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *