Parafia Rembieszyce

Wspomnienie świętej Rity z Cascia

Home »  Wydarzenia »  Wspomnienie świętej Rity z Cascia

Wspomnienie świętej Rity z Cascia

On maj 22, 2023, Posted by , In Wydarzenia, By , With No Comments

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascia, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. 

Św. Rita zmarła w swoim klasztorze augustianek 22 maja 1447 r. Już od pierwszego dnia po śmierci miały się wydarzać cuda za jej wstawiennictwem. Zasłynęła jako orędowniczka spraw trudnych, a nawet beznadziejnych sytuacji życiowych.

W dziesięć lat po śmierci nienaruszone ciało Rity przeniesiono do zakrystii jej macierzystego klasztoru. W 1937 roku obok klasztoru wybudowano bazylikę, która natychmiast stała się celem licznych pielgrzymek. We Włoszech kult św. Rity przewyższa jedynie kult św. Antoniego. W 1627 roku beatyfikował ją papież Urban VIII, a kanonizował w 1900 roku Leon XIII.

W ikonografii święta przedstawiana jest w stroju zakonnym – w czarnym habicie i w białym welonie, z cierniem na czole. Jej atrybutami są: dwoje dzieci, krucyfiks, cierń, figa, pszczoły, róża.

Pamiątka „cudu róży”

Na pamiątkę „cudu róży” do dziś 22 maja każdego roku poświęca się w całych Włoszech tzw. Róże św. Rity.

Kult św. Rity rozszerza się również w Polsce. Szczególnym miejscem jest krakowski kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie znajduje się rzeźba św. Rity.

W naszej parafii są obecne relikwie św. Rity i również 22 każdego miesiąca odprawiana jest tam Msza św., podczas której kapłan odczytuje prośby o wstawiennictwo św. Rity w sprawach po ludzku trudnych, beznadziejnych. Na nabożeństwa wierni przynoszą róże, a po nich wierni otrzymują rembieszycką herbatkę św. Rity zrobioną z ususzonych płatków róż.

Zapraszamy do naszej parafii i uczestnictwa we mszy świętej ku czci św. Rity już 22 maja na godz. 19:00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *